Egy világszínvonalú egyetemet feketelistázni - és aztán megtagadni a törvényjavaslat újragondolását - erkölcstelen tudatlanság. Mind az egyetem támadása, mind a kormány civilellenes megnyilvánulásai azt mutatják, hogy orosz kottából játszanak: a CEU esete kísértetiesen hasonlít a Szentpétervári Európai Egyetem
bezáratására, a civilek ügynökként beállítása pedig a 2012-es orosz civilellenes törvény hangulatát idézi.
Orbán Viktor úgy csinál, mintha a tervezet már életbe lépett volna, miközben még meg sem szavazták. Olyan feltételek betartását kéri számon a CEU-n, amikről még döntés sincs Magyarországon. Orbán péntek reggeli sorosozó interjúja bebizonyította: a CEU elleni hadjárat nemcsak a CEU-ról szól.
A CEU több magyar fiatalt tart itthon és hoz haza külföldről, mint a Fidesz politikája. A keleti nyitásban is sikeresebb, mint a kormány: Bulgáriától Örményországig tolonganak a felvételért minden évben a legtehetségesebb diákok, akik tandíjat, lakbért és adót fizetnek Magyarországon. Nem ellehetetleníteni kell azoknak az egyetemeknek a működését, amelyek itthon két országban is elismert diplomát adnak, hanem támogatni minél több felsőoktatási intézményünket, hogy még több, hasonlóan elismert, világszínvonalú képzést nyújtsanak.
Megint a magyar felsőoktatás jár rosszul
Ne legyenek kétségeink: a CEU mehet bárhova, a törvény végső vesztesei az itt maradó egyetemek és a magyar diákok lesznek, akik kutatási pénzeket, világszínvonalú oktatókat, értékes referenciákat buknak. Ráadásul örök bizonytalanságban élhetnek, mikor jön olyan törvény, ami éppen saját egyetemüket lehetetleníti el.