Ne zavarj, épp lopok - így rejti el a kormány, hogy mire költi az adódat

2015.07.22 18:39

2015.07.22. 10:09 Ténytár

Pár hete a kormány újra úgy gondolta, hogy az átláthatóságot növelni, a korrupciót pedig csökkenteni képes civil kontroll utolsó eszközét, a közérdekű adatigénylés lehetőségeit szűkíteni szükséges. Ezért a kormány kivételes eljárásban, érdemi vita nélkül nyomta le a Parlament torkán az információs szabadságról szóló törvény módosítását. Ezért októbertől módosul a közérdekű adatigénylés erndszere is. Pártunk és kormányunk célja az új törvénnyel egyértelmű: technikai akadályokkal és megnövelt tranzakciós költéséggel küzdeni a korrupció leleplezésének lehetősége ellen. Áder János pedig – fideszes Káderhez méltóan – alá is írta az információszabadságot sárba tipró javaslatot.

Nyilván ennek semmi köze ahhoz, hogy az elmúlt időszakban az eszköz által feltárt kínos ügyek újabb és újabb botrányokat okoztak a NER-ben. Gondoljunk csak Lázár János titokzatos hotelezgetéseire, vagy a Matolcsy-jegybank és alapítványainaksheftelgetéseire, Mészáros Lőrinc eltitkolt vagyonára, esetleg arra, hogyan sikerült Hobony "ilyennevű ember nincs a kifizetési listán" Árpádnak parlamenti belépőhöz jutnia. Sok más közpénzköltési botrány között ezekre az ügyekre sem derült volna fény, ha nem lenne a közérdekű adatigénylés.

Márpedig a kormány mindent megtesz azért, hogy ellehetetlenítse a visszaélésgyanús közpénzköltések feletti kontrollt, amely – lévén a mi közös kasszánkról van szó - egyébként minden állampolgárt megillet. Felemelték az adatigénylések költségét, melynek mértékét mostantól minden adatszolgáltató önkéntesen önkényesen állapíthat meg. így csak a pénzes adatigénylők lesznek képesek megtudni, kinek és mennyi közpénz ment valójában. Bővítették az adatigénylés elutasítására vonatkozó lehetőségeket, miközben lazítottak az adatszolgáltatókra vonatkozó szabályokon is, így jóval kevesebb eset kerülhet majd a nyilvánosság elé